Každý interiér vozidla potrebuje raz za čas vyčistiť. Umytím plastových častí a vysatím koberčekov to však nekončí. Čo to je tepovanie interiéru a ako sa to robí?
Čistenie sedačiek vyžaduje veľkú štipku trpezlivosti. Naozaj špinavý interiér nejde vyčistiť za 20 minút. Tomuto rituálu je vždy potrebné venovať dostatočné množstvo času. Pokiaľ sa na to necítite, môžete svojho maznáčika zveriť do rúk profesionálom, ktorí váš interiér vyčistia a bude vyzerať ako nový. Za takéto čistenie však zaplatíte nemalé peniaze a to si dnes, obzvlášť v tejto dobe, málokto nerozmyslí. Našťastie môžete svoje auto uspokojivo vyčistiť aj vy. Neviete, ako na to? My vám poradíme, ako na tepovanie interiéru auta.
Na vyčistenie interiéru môžete použiť hneď dve metódy. Takzvané suché čistenie, kedy pomocou čistiacich prostriedkov a utierky z mikrovlákna vyčistíte povrch sedačiek. Táto metóda však nečistoty iba maskuje a nečistí hĺbkovo. Na kvalitné vyčistenie sa používa takzvané mokré čistenie interiéru vozidla, inak povedané aj tepovanie. Vďaka tomuto čisteniu sa dostanú na povrch nečistoty z hlbších častí autosedačiek a iných povrchov. Vy tieto nečistoty potom jednoducho zotrite alebo vysajte.
Ako postupovať pri tepovaní interiéru vozidla
Tepovanie interiéru nie je možné vykonávať pri mrazoch alebo veľkom teple – vždy si radšej zaistite priestor s ideálnou teplotou. Po zaistení vhodného priestoru si v aute upracte – vyhoďte prázdne obaly, vreckovky a iné veľké veci, ktoré je možné odniesť a do auta nepatria. Potom vezmite vysávač a interiér povysávajte – tým ho zbavíte hrubých nečistôt, ktoré by potom v mokrom čistení mohli zbytočne sťažovať prácu. Na tepovanie je potrebný aj špeciálny čistič. Ten najprv vyskúšajte na menej viditeľnom mieste, aby ste vedeli, ako pôsobia a či vám váš interiér akurát nezničí.
Interiér vozidla musí byť suchý. V návode pri prípravku si zistite, koľko je treba nastriekať a ako dlho nechať pôsobiť (obvykle nie je potreba veľa). Nastriekate prípravok na znečistené miesto a necháte jej pôsobiť. V prípade, že chcete procesu pomôcť (alebo si to priamo vyžaduje návod pri prípravku), tak za pomocou jemnejšej kefy „votrite“ prípravok hlbšie do textilu.
Vlhkosť, ktorú privediete do sedačiek musí byť priamo úmerná vášmu vysávaču alebo tepovaču. Všetky nečistoty spolu s vlhkosťou následne vysajete a interiér necháte poriadne vyschnúť, aby v sedačkách nezačala bujnieť plieseň. Pokiaľ škvrny zo sedačiek po tepovaní nevymizli, budete musieť zopakovať celé koliesko aj s čističom ešte raz, kým škvrny a iné nečistoty nezmiznú.